moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

Сімейна психологія. Кризи сімейного життя від А до Я

У цій статті ми поговоримо про те, як на сімейні кризи дивиться сімейна психологія. Кризи сімейного життя - це важкі моменти на різних етапах життя сім’ї.
Стосунки - це окрема система, що розвивається за своїми законами. У цьому розвитку є свої закономірності та етапи.
Деякі етапи передбачають серйозні зміни (народження дитини, наприклад).

Це вимагає від подружжя глибинної перебудови їхніх стосунків для адаптації до нової реальності.

СІМЕЙНА ПСИХОЛОГІЯ. КРИЗИ СТОСУНКІВ. НОРМАТИВНІ ТА НЕНОРМАТИВНІ

  • Нормативні

    Нормативні сімейні кризи відбуваються у всіх сім’ях, у психології вони зазвичай класифікуються за роками сімейного життя.
    Зазвичай вони прив’язані до якогось етапу чи тимчасового періоду, але у кожній конкретній сім’ї час, коли вони відбуваються, може відрізнятися.

  • Ненормативні

    Ненормативні кризи у сімейному житті класифікуються не за роками, а за подіями, що їх провокують - наприклад, розлучення, зрада, домашнє насильство, усиновлення дитини.

Сімейні кризи за роками. Психологія сім'ї

Виділяють такі кризи в сімейному житті за роками:

Illustration

Криза ~1 року

Це момент краху ідеалізації партнера, який впливає на стосунки подружжя. Криза також виникає у разі народження дитини, коли вони мають освоїти нові соціальні ролі - батьківські, а також додаткове навантаження у вигляді недосипання, фінансового навантаження та нестачі близькості.

Illustration

Криза ~4 років

Це водночас і проблема «зони комфорту» у стосунках, і кризи 3 років дитини, і виходу дитини в соціум (дитячий садок). Подружжя звикає один до одного, але стосунки покидає романтика. Дитина стає дедалі більш самостійною та окремою людиною зі своїми потребами та характером.

Illustration

Криза ~7 років

Життя зрозуміле та передбачуване, все йде за планом, подружжя знає один одного як свої п’ять пальців, але для інтересу та потягу в парі не вистачає новизни. Дитина на цьому етапі йде до школи, що теж змінює сімейний устрій та змушує перелаштовуватися.

Illustration

Криза 10-14 років

Криза середнього віку у партнерів та підлітковий вік у дітей можуть сильно впливати на емоційний стан подружжя та підвищувати ризик розлучення.

Illustration

Криза 15-19 років

Синдром спорожнілого гнізда: діти виросли та залишили батьківську домівку.
Партнерам не завжди легко знову знайти сенс у стосунках один з одним, адже вони звикли до ролі батьків, а партнер став чимось звичним та не викликає колишнього інтересу.

Illustration

Криза 20+ років

Через такий час подружжю може здаватися, що їхній шлюб вже втратив сенс – всі завдання виконані, всі кризи пройдені.Не завжди просто на цьому етапі знову знайти те, що їх поєднує.

Докладніше про кризи в сімейному житті за роками я розповідаю у цій статті.

Illustration

Про автора

Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.

Зв'яжіться зі мною

Дякуємо!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Can't send form.

Please try again later.

Made with