Дякуємо!
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом
У цій статті ми поговоримо про те, як на сімейні кризи дивиться сімейна психологія. Кризи сімейного життя - це важкі моменти на різних етапах життя сім’ї.
Стосунки - це окрема система, що розвивається за своїми законами. У цьому розвитку є свої закономірності та етапи.
Деякі етапи передбачають серйозні зміни (народження дитини, наприклад).
Це вимагає від подружжя глибинної перебудови їхніх стосунків для адаптації до нової реальності.
Нормативні
Ненормативні
Криза ~1 року
Це момент краху ідеалізації партнера, який впливає на стосунки подружжя. Криза також виникає у разі народження дитини, коли вони мають освоїти нові соціальні ролі - батьківські, а також додаткове навантаження у вигляді недосипання, фінансового навантаження та нестачі близькості.
Криза ~7 років
Життя зрозуміле та передбачуване, все йде за планом, подружжя знає один одного як свої п’ять пальців, але для інтересу та потягу в парі не вистачає новизни. Дитина на цьому етапі йде до школи, що теж змінює сімейний устрій та змушує перелаштовуватися.
Криза 15-19 років
Синдром спорожнілого гнізда: діти виросли та залишили батьківську домівку.
Партнерам не завжди легко знову знайти сенс у стосунках один з одним, адже вони звикли до ролі батьків, а партнер став чимось звичним та не викликає колишнього інтересу.
Докладніше про кризи в сімейному житті за роками я розповідаю у цій статті.
Про автора
Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.