moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

Криза у стосунках. Основні періоди та труднощі

У цій статті я розповідаю про кризи у сімейних стосунках за роками. Кожну пару може спіткати криза стосунків. Періоди бувають різні, і криза може виникнути раптово.
Зазвичай у психології класифікують кризи у стосунках за роками. У шлюбі, однак, можуть виникати різні моменти, які раптово вибивають ґрунт з-під ніг та провокують ненормативну кризу.

Криза в сімейних стосунках за роками

Image placeholder

Криза зняття “рожевих окулярів” (~1 рік)

Якщо на початку стосунків ми намагаємося поводити себе ідеально, то рано чи пізно нам закортить розслабитися та цукерково-квітковий період закінчиться. У цей період перед партнерами постає завдання прийняти один одного, такими як вони є. Іноді це важко витримати і закоханим здається, що вони не підходять один одному.

До того ж, якщо на цьому етапі з’являється дитина, це потребує ще більших зусиль. Відтепер їм потрібно підлаштовуватися не тільки під партнера, а ще й під маля, в якого є свої потреби та бажання. Статистика свідчить, що 20% пар не витримують та розривають стосунки протягом першого року після народження дитини.

Велика кількість розлучень трапляється у зв'язку з фантазією про ідеальний шлюб, ідеальну сім'ю та ідеальну дитину, що розбивається, стикнувшись із реальністю: ночі без сну, відсутність достатньої кількості сексу та часу на себе.

Image placeholder

Криза “зони комфорту” (3-5 років)

Це криза у сімейних стосунках, де чоловік та жінка вже знають один одного, їм стає комфортно і саме в цей час стосунки можуть втратити романтику та пристрасть.
Якщо в такої пари є дитина, цей період припадає на дитячу кризу 3-х років, коли дитина щосили демонструє свою самостійність та батьки повинні поважати цю жагу.

Image placeholder

“Сверблячка сьомого року” (~7 років)

Ця криза іменована на честь одноіменного фільму з Мерилін Монро в головній ролі. Цей період, як правило, вважається переломним для шлюбу. У цей період життя в сім’ї вже все налагоджено: обов'язки розподілені, все зрозуміло та передбачувано. Та на жаль, саме така буденність впливає на стосунки та може зруйнувати їх. Партнери перестають помічати один одного та спілкуються на “автопілоті”.
Сім'ю з дитиною на цьому етапі очікує додаткова криза. Дитина йде до школи. Це також чималий стрес для родини та перебудова її звичного способу життя.

Image placeholder

“Важкий вік” (10-14 років)

На цьому етапі спільного життя на жінку лягає ціла купа відповідальності – діти, робота, господарство, стосунки з чоловіком. Жінка намагається балансувати між усіма сферами життя. Чоловікам у цей період стає дедалі важче сприймати свою жінку як привабливу.

На це все також накладаються вікові кризи кожного із членів сім'ї – криза середнього віку батьків та пубертатний період дитини.

Image placeholder

Криза “Спустошеного гнізда”

Діти дорослішають та потрошку починають виходити у доросле життя.
Перед батьками постає завдання знову пристосуватися до життя, в якому вони пара, і нікого крім них немає. Це може викликати труднощі.

Image placeholder

“Срібне розлучення” (20+ років)

Ця криза має таку назву завдяки тому, що на момент такого розлучення, як правило, партнери вже мають сивину.

Пара пройшла великий спільний шлях. Вони виховали дітей, вирішили разом багато проблем. Та на перший план виходять проблеми, до яких раніше не доходили руки. Такі проблеми мають властивість накопичуватись та псувати стосунки саме тоді, коли партнери виходять на пенсію.

Illustration

Про автора

Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.

Зв'яжіться зі мною

Дякуємо!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Can't send form.

Please try again later.

Made with