Дякуємо!
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом
Якщо ваша сім'я знаходиться на межі розлучення, поради сімейного психолога, викладені в цій статті, допоможуть вам зрозуміти, що відбувається, і вирішити, що робити далі.
Запитайте себе — чи залишилося в цьому шлюбі хоча б 10%, гідних порятунку?
Якщо залишилася хоча б мала частина, яку ви все ще цінуєте у стосунках, варто спробувати їх врятувати.
Пам'ятайте, що це може бути просто проявом кризи у шлюбі
Кризи бувають у кожної пари, і іноді здається, що виходу немає. Але варто розібратися в причинах того, що відбувається, і тоді може з'ясуватися, що все можна виправити.
Спробуйте ще раз піти на контакт
Иногда разлад в отношениях заходит так далеко, что уже не хочется ни говорить, ни прикасаться к партнеру. Чтобы дать шанс отношениям, стоит попробовать всё же проявлять знаки внимания к партнеру.
Знайте, що конфлікт часто поступається місцем зростанню
Конфлікти не завжди означають проблеми у стосунках. Іноді так проявляється зростання та розвиток партнерів та пари. Подумайте, чи є для вас у цій ситуації можливість зростання.
Говоріть "я" замість "ми"
За відносини несуть відповідальність обоє. Але у разі конфліктів важливо знаходити свій внесок. Якщо між вами розлад, який внесок у це вносите саме Ви?
Важливе бажання працювати над стосунками
Якщо ви обидва або хтось із вас не хоче працювати над якістю відносин, навряд чи з цього щось вийде. Бажання - запорука успішних стосунків.
Пам'ятайте, що відносини з новим партнером навряд чи будуть легшими.
Якщо ми біжимо з проблемних відносин у нові, є висока ймовірність повторення того самого сценарію. Адже проблеми у відносинах – відображення наших внутрішніх проблем. І поки ми їх не вирішимо, не варто розраховувати на інший розвиток подій.
Якщо у вас є діти, подумайте, як розлучення чи продовження стосунків позначиться на них
Буде набагато легше пояснити дітям, що відбувається, якщо Ви будете впевнені у своєму рішенні.
Зосередьтеся на тому, що Ви можете змінити у своєму шлюбі
Напевно, Вас турбує багато з того, що робить/не робить Ваш партнер. Але тільки він(вона) може це змінити, а Вам слід зосередитися на тому, що можете змінити Ви. Так Ви будете ставитись до всього спокійніше, і це позитивно позначиться на стосунках.
Чи хочете ви розлучитися?Чи є інші варіанти?Щоб зрозуміти це, я ставлю парі наступні питання:
Чи є спосіб відновити стосунки?
Чи доклали ви всіх можливих зусиль?
Чи готові ви витратити час на відновлення стосунків?
Як виглядатиме Ваше життя після розлучення?
Як себе відчуватимуть ваші діти після розлучення?
Що тримає вас у цих відносинах?
Як довго ви витримаєте, якщо нічого не зміниться?
Не завжди виходить розібратися самостійно, якщо ваш шлюб на межі розлучення. Поради психолога можуть допомогти подивитися на ситуацію з різних боків та визначитися, чого хочете саме Ви.
Про автора
Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.