moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar




Як пережити психологічну травму?Поради психолога

Страшні та лякаючі події трапляються у житті кожної людини. І це природньо – боятися і переживати при відчутті небезпеки. Як пережити психологічну травму?
В цій статті:
1. Як розпізнати психологічну травму?
2. Як пережити психотравму?

Пройти через такі моменти допомагають природні захисні механізми організму. Реакція “біжи або бийся” виникає в подібних випадках найчастіше – тіло реагує на страх викидом певних хімічних речовин, які підвищують пильність людини та викликають бажання боротися за свій спокій та життя.
На жаль, природні реакції можуть призвести і до протилежного результату. З'являються проблеми зі сном, підвищується тривожність, з'являються лякаючі думки та спогади. Психологічна травма – природна реакція на страх. Її симптоми можуть зберігатися короткостроково – до декількох днів або тижнів, або залишитися з людиною надовго.

Як розпізнати психологічну травму

Image placeholder

Більшість травм мають схожі симптоми. Сьогодні такі стани в українців найчастіше пов'язані з війною, яка стала реальністю сьогодення. Але протягом життя в людини можуть відбуватися різні ситуації, що призводять до розвитку ПТСР – посттравматичного стресового розладу. Це фізичне та сексуальне насильство, аб'юз, пережиті нещасні випадки та стихійні лиха, смерть близьких людей та інші травмуючі події.
Розпізнати психологічну травму допомагають такі симптоми:

    втрата віри в себе та свої сили, розчарування в навколишньому світі;

    різке настання стану шоку, заперечення ситуації;

    лють, злість, агресія;

    стрибки настрою, нічим зовні не обумовлені;

    поява почуття провини, розгубленості.

Психологічна травма викликає появу і більш видимих симптомів. Це безсоння, поява серцевого болю, тахікардії, постійна втома та м'язова напруга, тремор, проблеми з координацією рухів.

Як пережити психологічну травму?

Як показує досвід роботи психологів, позбавлення від травми без допомоги фахівців може затягнути процес у часі.

Illustration

Але й відмовлятися від допомоги рідних та близьких людей у жодному разі не варто – саме вона часом є максимально дієвим та ефективним інструментом на шляху до психологічного здоров'я.
Важливо скласти грамотну стратегію подолання наслідків травми. Такий підхід дозволить впоратися з проблемою та не посилити її. Хороші результати реабілітації показує комплексний підхід:
● підтримка сім'ї, друзів, групи;● розмова з фахівцем з психічного здоров'я;● медитація;● професійна терапія, спрямована на травму.

Illustration

Про автора

Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.

Зв'яжіться зі мною

Дякуємо!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Can't send form.

Please try again later.

Made with