moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

Психологічні травми дитинства. Як позбутися?

Психологічні травми дитинства залишають слід у всьому подальшому житті людини. Передбачити наслідки травмуючої події практично неможливо. Але її вплив на життя можна знизити за допомогою грамотно підібраної та своєчасно розпочатої терапії. Як позбутися психологічної травми дитинства?

Що таке психологічні травми дитинства?

Дитячі травми можуть виглядати та проявлятися по-різному. Але викликані вони найчастіше схожими причинами: стресом, переживаннями, страхом. Дитина може бачити чи чути щось, що викликає у неї найсильнішу емоційну реакцію. Але важливо розуміти – те, що є травмуючою подією для однієї людини, може легко переживатися іншою і не викликати в неї стрес.

Що призводить до отримання психологічної травми дитинства?


Психологічні травми у житті дитини можуть викликати різні події:
● психологічне чи фізичне насильство;
● катастрофи, тероризм, війна;
● втрата близької людини;
● буллінг;
● проживання з людиною, що страждає на психічний розлад;
● фінансові проблеми, брак коштів у сім'ї;
● постійний тиск з боку батьків, опікунів, інших значущих дорослих.
Це далеко не повний перелік причин, якими може бути викликана психологічна травма у дитинстві та її наслідки. Для кожної дитини поняття стресу відрізняється, і різні фактори можуть викликати емоційну реакцію.

Ознаки травмуючого стресу у дітей

Image placeholder

Помітити психологічну травму в дитини можна на початку її формування. Не залишайте дітей поза увагою, відстежуйте зміни у їх поведінці та стані. Про психологічну травму можуть свідчити:

    зміни в академічній успішності;

    спроби уникнути певних місць, зустрічей;

    зміни у поведінці;

    поява тривоги, занепокоєння;

    гіперактивна поведінка;

    спроби ізолюватися від оточуючих;

    поява почуття страху, смутку, депресивний стан;

    складнощі зі сном, втрата апетиту;

    психологічна нестійкість – виникають незвичні реакції на звичайні події;

    проблеми з фокусуванням уваги та концентрацією.

Не у всіх дітей реакції на травму однакові. Вони можуть відрізнятися залежно від темпераменту, характеру, звичок, способу життя, світогляду, віку.

Психологічні травми дитинства у дорослому житті

У дорослому віці психологічні травми дитинства можуть виявлятися спонтанними гнівом та агресією, емоційною нестабільністю, проблемами з концентрацією уваги, вживанням психотропних речовин, складнощами у побудові стосунків. Все це може призвести спочатку до проблем із навчанням або роботою, а потім – до появи проблем зі здоров'ям, поганих умов роботи та життя в цілому.

Як пропрацювати психологічну травму з дитинства

У момент, коли дитина зазнає травмуючого впливу, важливо допомогти їй мінімізувати наслідки стресу. На жаль, у потрібний момент найчастіше поряд не виявляється потрібних людей. З психологічними травмами дитинства доводиться боротися після того, як вони виявлені і почали проявляти себе. Впоратися з проблемою самостійно неможливо. Важливо своєчасно звернутися за психологічною допомогою та підтримкою. Лікування відрізнятиметься для кожної людини та підбиратиметься з урахуванням особливостей психологічного стану клієнта.

Illustration

Основними цілями терапії є:

● Зменшення симптомів ПТСР
● Поліпшення взаємодії між дитиною та батьками
● Зменшення негативних думок
● Зниження інтенсивності наслідків травми
● Допомога у знаходженні шляху подолання наслідків травми
Психологічні травми дитинства можуть проявляти себе протягом усього життя людини. Але те, яким цей вплив буде, залежить тільки від своєчасно наданої допомоги дитині, а за відсутності такої - дорослій людині, яка пережила стрес у дитинстві.

Illustration

Про автора

Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, фахівець із роботи з самооцінкою.

Зв'яжіться зі мною

Дякуємо!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Can't send form.

Please try again later.

Made with