Дякуємо!
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом
У цій статті я спробую розкрити значення сенсу життя з точки зору філософії.
У цій статті я спробую розкрити значення сенсу життя з точки зору філософії.
Філософ Іддо Ландау вважає, що ми маємо все, що потрібно для наповненого сенсом життя. Люди припускають когнітивну помилку, вважаючи своє життя безглуздим. Ця помилка пов’язана з нездатністю розпізнати, що має значення, будучи повністю зосередженими на тому, чого нам не вистачає. Ті, хто вважає своє життя безглуздим, насправді не розуміють, що таке «сенс».
Таким людям Ландау пропонує переформатувати своє мислення.
Що таке сенс життя? По суті, Ландау вважає, що сенс — це формула: варто додати або відібрати якісь життєві цінності, і ми отримуємо більше чи менше сенсу в результаті.
Сенс залежить ще й від життєвих цілей. Ландау наводить приклад екзистенційного психолога Віктора Франкла, який вижив у нацистських концтаборах під час Другої світової війни. Його мета полягала в тому, щоб вижити та написати потім про цей досвід. Ці цілі, визначені його життєвими цінностями, надавали сенсу його життю, попри нелюдські умови.
Також Ландау зауважує, що життя не повинно бути унікальним, щоб мати сенс. Це ще одна помилка, яку багато хто припускає, не даючи собі усвідомити сенс власного життя.
Тім Бейл, професор філософії з Лондона, дивиться на сенс життя ще простіше, ніж Ландау: «Зміст життя в тому, щоб не бути мертвим».
Філософ Річард Тейлор вважає, що не зусилля чи досягнення надають життю сенсу, а сам факт того, що ми живемо. Іншими словами, сенс життя людини у самому житті.
Нас може розчаровувати така проста відповідь на таке складне філософське питання. Крім того, критики такої точки зору можуть говорити, що ніщо не може мати сенсу з огляду на неосяжність всесвіту та швидкоплинність нашого життя.
Але така думка передбачає, що сенс нашого життя фіксований і суворо визначений зовні, а не гнучкий продукт нашого мислення.
Відповідь - у питанні
Є й інші підходи.
Кейсі Вудлінг, професор філософії з Південної Кароліни (США), пропонує шукати відповідь у самому питанні про сенс життя. Він вважає, що значення та сенс нашого життя надає не проживання життя, а міркування про нього.
Сенс у його незбагненності
Китайський мудрець Лао-Цзи вірив, що сенс життя походить із того, що ми є продуктом цього світу.
Замість роздумів, Лао-Цзи пропонує глибоке розуміння сутності буття, яке є незбагненним. Ми, як річки та дерева, є частиною «шляху», який зроблений з усього і створює все, і не може бути по-справжньому осмисленим або поясненим. З цієї точки зору, життя не піддається осмисленню, але за своєю суттю є наповненим змістом, яку б позицію ми не займали у соціумі, чого б не досягли у житті.
Про автора
Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.