moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

Духовне життя людини. Сенс життя у нестабільному світі

У цій статті ми поговоримо про те, як влаштоване духовне життя людини, сенс життя, а також обговоримо причини духовної кризи.

Духовні кризи людини

Ми зазвичай припускаємо, що світ є доброзичливим місцем. Ми схильні вважати себе добрими людьми та намагаємося мінімізувати вплив випадковості у своєму сприйнятті подій, вірячи в абстрактну справедливість, контроль над ситуацією чи духовну силу, яка приносить порядок у наш хаотичний світ. Якими б ілюзорними не були ці вірування, доки реальний досвід не ставить їх під сумнів, вони дають нам стабільну картину світу, що забезпечує наше життя змістом та метою. Однак, якщо ми стикаємося з життєвою кризою, наприклад, зі смертю близьких або зі своєю власною смертю, ці вірування можуть розбитися об сувору реальність, яка позбавляє нас фундаменту, на якому ми могли б ґрунтувати своє розуміння світу та свого місця в ньому.

Причини духовної кризи

Що відбувається з нашою вірою у власний контроль над світом, коли ми стикаємося з подіями, над якими ми не маємо контролю - наприклад, хворобою та смертю близької людини?
Або як батько, який втратив дитину, може вважати світ справедливим місцем, де всі отримують те, чого вони заслуговують?
Розгублена, пригнічена і позбавлена ​​ідей, відповідей та здатності справлятися, така людина може виявити себе на межі духовної кризи.

Криза духовного життя

Духовні кризи людини - це психологічні стани, пов’язані зі стосунками людини з духовними сутностями, які можуть супроводжуватися віруваннями та переконаннями, що стосуються сенсу чи цілей життя.

Image placeholder

Криза духовного життя може супроводжуватися такими почуттями:

  Депресія, відчай, самотність
  Втрата енергії
  Втрата контролю над своїм життям
  Незвичайна чутливість до світла, звуків та інших подразників
  Злість, фрустрація, нетерпіння
  Втрата ідентичності, мети та сенсу
  Прагнення ізолюватися від повсякденних справ
  Почуття безумства
  Почуття покинутості Богом
  Ізоляція від сім'ї та друзів
  Погіршення уваги, впевненості у собі та самооцінки
  Часті напади плачу

Оскільки фундаментальні вірування та переконання похитнулися, а правила, за якими людина раніше жила, зведені нанівець, наростає занепокоєння, що підштовхує нас до того, щоб долати кризу. У цьому процесі одні спиратимуться на свої релігійні вірування, інші йдуть шляхом духовного дослідження нових шляхів набуття сенсу, хтось відкине релігію і стане запеклим циніком, тоді як інші звернуться до благодійності та добрих справ у спробі відшукати спокій та новий сенс життя.
Який би варіант людина не обрала, важлива гармонія, в якій знаходиться духовне життя людини. Сенс життя у кожного свій, і важливо, щоб нам було з цим сенсом комфортно.

Illustration

Про автора

Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.

Зв'яжіться зі мною

Дякуємо!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Can't send form.

Please try again later.

Made with