Дякуємо!
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом
У цій статті ми поговоримо про те, як влаштоване духовне життя людини, сенс життя, а також обговоримо причини духовної кризи.
Ми зазвичай припускаємо, що світ є доброзичливим місцем. Ми схильні вважати себе добрими людьми та намагаємося мінімізувати вплив випадковості у своєму сприйнятті подій, вірячи в абстрактну справедливість, контроль над ситуацією чи духовну силу, яка приносить порядок у наш хаотичний світ. Якими б ілюзорними не були ці вірування, доки реальний досвід не ставить їх під сумнів, вони дають нам стабільну картину світу, що забезпечує наше життя змістом та метою. Однак, якщо ми стикаємося з життєвою кризою, наприклад, зі смертю близьких або зі своєю власною смертю, ці вірування можуть розбитися об сувору реальність, яка позбавляє нас фундаменту, на якому ми могли б ґрунтувати своє розуміння світу та свого місця в ньому.
Що відбувається з нашою вірою у власний контроль над світом, коли ми стикаємося з подіями, над якими ми не маємо контролю - наприклад, хворобою та смертю близької людини?
Або як батько, який втратив дитину, може вважати світ справедливим місцем, де всі отримують те, чого вони заслуговують?
Розгублена, пригнічена і позбавлена ідей, відповідей та здатності справлятися, така людина може виявити себе на межі духовної кризи.
Духовні кризи людини - це психологічні стани, пов’язані зі стосунками людини з духовними сутностями, які можуть супроводжуватися віруваннями та переконаннями, що стосуються сенсу чи цілей життя.
Криза духовного життя може супроводжуватися такими почуттями:
Оскільки фундаментальні вірування та переконання похитнулися, а правила, за якими людина раніше жила, зведені нанівець, наростає занепокоєння, що підштовхує нас до того, щоб долати кризу. У цьому процесі одні спиратимуться на свої релігійні вірування, інші йдуть шляхом духовного дослідження нових шляхів набуття сенсу, хтось відкине релігію і стане запеклим циніком, тоді як інші звернуться до благодійності та добрих справ у спробі відшукати спокій та новий сенс життя.
Який би варіант людина не обрала, важлива гармонія, в якій знаходиться духовне життя людини. Сенс життя у кожного свій, і важливо, щоб нам було з цим сенсом комфортно.
Про автора
Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.