moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

moc.liamg%40ysp.aksvobuhkar

Що таке ПТСР? Тест на ПТСРТехніки самодопомоги

У цій статті ми поговоримо про психічну травму та ПТСР.Що таке ПТСР?Це психічний розлад, що виникає внаслідок того, що психіка не змогла впоратися із психічною травмою. Коли ми зустрічаємося з жахливими, загрозливими подіями (які можуть відбуватися з нами або які ми можемо спостерігати), наша психіка травмується. ПТСР – це, простими словами, реакція психіки на стрес, яка проявляється як на психічному рівні, так і соматично.Нині в Україні війна, яка привносить у наше життя одночасно безліч якихось подій – хтось втрачає будинок, хтось – близьких людей, хтось отримує поранення чи переживає насильство. Хтось був на фронті та бачив жахливі речі, інші – втратили батьків чи дитину. Але є й ті, хто все це бачив лише в Інтернеті. Але всі ми у такій ситуації травмовані. Просто по-різному, адже психіка кожної людини реагує на події по-різному.

Стадії ПТСР

Перші кілька годин ми переживаємо гостру реакцію на стрес, яка з часом проходить. А далі можливі 2 варіанти:
● Наша психіка адаптується до стресу та справляється.
● Через кілька місяців-років ця реакція може перетворитися на ПТСР, якщо психіка не впоралася і ми вчасно не звернулися за допомогою. Чим масивніша і хронічніша травма, тим вищий ризик розвитку ПТСР.

Illustration

Факти про ПТСР

● кожна 15-та людина страждає на ПТСР
● 50-70% людей переживають протягом життя хоча б одну травмуючу подію
● з них понад 20% матимуть згодом ПТСР
● ПТСР добре лікується немедикаментозною психотерапією – КПТ (травма-фокус) та EMDR

Ознаки ПТСР. Критерії ПТСР

Ознаки ПТСР та більш детальну інформацію про ПТСР можна отримати у цій статті.

Як зрозуміти, що я маю ПТСР?Тест ПТСР

Пропоную вам короткий тест ПТСР, який, використовуючи загальноприйняті критерії ПТСР, допоможе вам самостійно визначити, чи є у вас ПТСР. Але хочу нагадати, що поставити діагноз та призначити лікування може лише фахівець! Якщо цей тест викличе у вас підозру, що у вас може бути ПТСР, зверніться до фахівця (клінічного психолога чи психіатра).Отже, як зрозуміти, що я маю ПТСР? Дайте відповіді у форматі "Так" або "Ні" на такі запитання:

● Чи переживали ви щось незвично лякаюче?
Якщо ви українець, то у цьому рядку у вас буде автоматично відповідь "Так". Наступні питання стосуються вашого стану протягом останнього місяця:
● У вас бували сни про травмуючі події або думки про них, які приходять у вашу голову без вашого бажання?
● Чи пробували ви не думати про ці події, чи прикладали ви зусилля, щоб уникнути ситуацій, що нагадують вам про події?
● Чи спостерігали ви у себе полохливість, напруженість і настороженість?
● Чи відчували себе заціпенілим або відірваним від інших людей, занять, свого оточення?
● Чи відчували ви провину чи нездатність припинити звинувачувати себе чи оточуючих за те, що сталося?
Якщо ви відповіли “Так” на перше запитання і хоча б на 3 наступні – у вас може бути ПТСР. У цьому випадку я настійно рекомендую звернутися до фахівця – психолога чи лікаря. Якщо у вас ПТСР, лікування самостійно може лише посилити ситуацію!


Профілактика ПТСРТехніки самодопомоги

У цьому відео я дам прості техніки самодопомоги, які можна застосовувати для того, щоб заспокоїтись і зняти напругу в той час, коли ви перебуваєте у відносній безпеці.Ці техніки допомагають нам упоратися з тривогою. Їхньою метою є профілактика ПТСР.

Illustration

Про автора

Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.

Зв'яжіться зі мною

Дякуємо!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Can't send form.

Please try again later.

Made with