Дякуємо!
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом
Якщо у Вас буває безпідставне почуття провини, психолог Христина Рахубовська пояснює, чому це може статися.
Почуття провини – одна з базових соціальних емоцій. Вона дана нам для визначення моральної правильності чи неправильності наших вчинків.
У нормі почуття провини не має створювати нам проблем, воно лише допомагає нам уживатися з іншими людьми.
Наприклад, якщо ми наступили комусь на ногу, ми будемо відчувати провину, яка спонукатиме нас вибачитися і, можливо, запропонувати допомогу «потерпілому».
То чим шкідливе почуття провини?
Воно стає шкідливим, коли з адекватного перетворюється на невротичне.
Якщо Ви читаєте цю статтю, то Вам може бути знайомий стан, коли Ви ніби нічого поганого не зробили, але все одно немов у чомусь винні.
Чому так відбувається?
Невротичне почуття провини часто випливає із сімейних стосунків, які відрізняються вимогливістю та/або співзалежністю, відсутністю кордонів.
Якщо до нас висувають дуже жорсткі вимоги, нам важко їм відповідати, і в результаті виникає сприйняття себе як «поганого».
Коли така дитина виростає, вона стає надмірно вимогливим до себе дорослим, і будь-яку провину вона сприйматиме як серйознішу, ніж насправді.
Діти, якими часто маніпулюють батьки, змушуючи робити по-своєму, більш схильні до невротичного почуття провини.
Варто комусь висловити невдоволення, як така людина одразу намагається догодити, навіть не замислюючись.
Відстежте ситуації, у яких Ви відчуваєте провину
Одразу скажу, немає простого способу позбутися почуття провини, тому що воно сидить глибоко у психіці та не усвідомлюється. А те, що не усвідомлюється, неможливо контролювати. Тому перший крок – усвідомлення почуття провини та відстеження ситуацій, які його запускають.
В кожній ситуації спробуйте вловити механізм формування почуття провини
Чому саме ця ситуація так впливає? Можливо, ці ситуації нагадують Вам щось із дитинства?
Проаналізуйте, чому виникає і чому слугує почуття провини
Можливо, воно комусь вигідне? Чи це просто неприємна побічна дія?
Спробуйте реагувати інакше
Якщо не виходить, що заважає Вам не почуватися винним(ою)?
Хоча почуття провини завжди походить з дитинства, в більшості випадків це не означає, що наші батьки погані або вони навмисно
Вони звичайні люди, зі своїми недоліками та проблемами. Вони виховували нас, як уміли, як було заведено. Нам може бути дуже прикро, що так вийшло, але зараз ми можемо змінити своє життя і свою особистість. А також уникнути помилок у вихованні своїх дітей.
Якщо не вдається впоратися з почуттям провини самостійно, спробуйте звернутися до фахівця.З чим би не було пов'язане Ваше почуття провини, психолог допоможе розібратися в його причинах та змінити ситуацію.
Про автора
Христина Рахубовська, магістр клінічної психології(КНУ ім. Тараса Шевченка). Практикуючий психолог-психоаналітикз 10-річним досвідом, спеціаліст з роботи з самооцінкою.